Co to jest klatka kennelowa? Jakie są jej zalety?

Słysząc o klatce dla psa, wielu miłośników tych cudownych zwierząt czuje niepokój i pewnego rodzaju zniesmaczenie. W końcu klatki kojarzą nam się z brakiem miejsca, niewygodą, a nawet pewnego rodzaju znęcaniem się nad zwierzęciem. Jest to jednak uczucie całkowicie bezpodstawne, ponieważ klatka kennelowa dla psa to wynalazek mający szereg zalet, a same czworonogi bardzo lubią w niej przebywać.

casino siteleri

Klatka kennelowa dla psa

Dlaczego klatka kennelowa dla psa to dobry pomysł?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu o szkodliwości klatek, ten rodzaj legowiska jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku psów. Mimo postrzegania jej, jako więzienie, jest to wspaniały azyl dla zwierzęcia. W końcu nie bez przyczyny psy często poszukują miejsc, gdzie mogłyby się schować, zrelaksować lub wyciszyć. Podobnie dzieje się w przypadku zagrożenia, kiedy to zwierzęta lubią chować się pod stołem, za kanapą czy w innym ciasnym kącie. W takich przypadkach klatka kennelowa będzie idealnym rozwiązaniem dającym psu odrobinę spokoju. Wystarczy jedynie narzucić na nią koc lub większy kawałek materiału i gotowe.

Etapy oswajania psa z klatką kennelową

Z uwagi na fakt, że nie każdy pies od razu chce zapoznać się z klatką, warto oswajać z nią zwierzę stopniowo i nigdy nie robić niczego na siłę. Pozwoli to wyrobić w nim nawyk, że jest to jego miejsce odpoczynku i relaksu, a nie wroga strefa, w której zamykany jest na siłę. Warto przy tym uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces ten może potrwać nawet kilka tygodni.

Na początek klatkę należy ustawić w miejscu o swobodnym dostępie dla psa, by dać zwierzęciu szansę jej obwąchania i oswojenia się z nią. Po kilku dniach warto stopniowo zachęcać psa do przebywania w klatce, karmiąc psa w klatce i dając mu tam wszystkie gryzaki i smakołyki. Pozwoli to wywołać pozytywne skojarzenie z tym miejsce.
Ważne też aby szybko zacząć przyzwyczajać psa do zamykania drzwiczek klatki– przeprowadzamy to poprzez zabawy klatkowe.

Istotne jest również to, by klatka rozmiarem dopasowana została do gabarytów psa. Musi być ona tak duża, by zwierzę mogło w niej swobodnie stać i siadać oraz obracać się wokół własnej osi. Pozwoli to nie krępować jego ruchów i nie będzie wywoływać w nim uczucia przytłoczenia.

Klatka kennelowa dla psa

Klatka kennelowa dla psa – zalety

Klatka kennelowa to ogromne ułatwienie dla właścicieli bardzo energicznych psów, które lubią skakać na gości oraz energicznie reagujących na dźwięk kroków czy domofonu. Klatka pozwala na czasowe zamknięcie zwierzęcia, by mogło uspokoić się i wyciszyć. Jest to również miejsce, w którym pies będzie mógł schować się w trakcie głośnej imprezy w sylwestrową noc lub gdy nadejdzie burza z piorunami.
Może stanowi ważny element terapii dla psów z lękiem separacyjnym, psów lękowych oraz reaktywnych Dużą zaletą klatki jest również możliwość jej transportu, co usprawnia podróż z czworonogiem i pozwala mu czuć się bezpiecznie w obcym miejscu.
Klatka kennelowa dla psa może zostać zabrana nawet do hotelu, dzięki czemu pies będzie miał stałe, wyznaczone miejsce, które ułatwi mu opanowanie i wyciszenie. Klatka taka może również chronić psa przed gośćmi, którzy niekoniecznie rozumieją to, że nasz pupil potrzebuje czasem dystansu i nie chce być ciągle zaczepiany i głaskany. W przypadku szczeniaka taka klatka pozwoli szybciej nauczyć go zasad higieny, bowiem psy zazwyczaj nie załatwiają się w tym samym miejscu, w którym śpią. Klatka chroni również dom przed zniszczeniem przez małe i ostre ząbki szczeniaka, kiedy musimy wyjść i zostawić go samego.

Klatka kennelowa to bardzo dobre rozwiązanie, które w żaden sposób nie krzywdzi psa. Jedyne, o czym należy pamiętać to odpowiednie rozmiary klatki oraz duże pokłady cierpliwości w trakcie nauki korzystania z niej. Nie warto robić niczego na siłę. W końcu klatka ta ma być dla psa azylem i miejscem spokoju, do którego będzie wracać chętnie, jeśli tylko będzie potrzebować chwili w ciszy i samotności.

Psi psycholog – umów konsultację!

2 odpowiedzi na “Co to jest klatka kennelowa? Jakie są jej zalety?”

  1. Z całego serca polecam pomoc Pani Mirki na rozmaite problemy z pupilem. Zmianę w zachowaniu psa zauważyłam tego samego wieczora po wizycie! Każda kolejna zmiana następowała w procesie, który nie był ( nie jest) wcale wymagający dla właścicieli. Brzmi niewiarygodnie? Uwierz w psa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *