Czy psy można szkolić w każdym wieku?

Czy warto szkolić psa? Oczywiście, że tak. I nie chodzi tutaj wyłącznie o wykonywanie przez niego różnorodnych poleceń, które zachwycą obserwatorów. Wyszkolony pies będzie bowiem wiedział doskonale, czego oczekujesz od niego jako właściciel, potrafiąc tym samym prawidłowo zachować się w różnych sytuacjach. I choć mogłoby się wydawać, że zaniedbanie treningu w okresie szczenięcym będzie rzutować na całe życie Twojego czworonożnego przyjaciela, rzeczywistość pokazuje jednak, że również starszego psa można nauczyć wielu prawidłowych nawyków. Jak to zrobić? Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym Twój pupil zaskoczy Cię swoim zachowaniem, a Ty poczujesz prawdziwą dumę z rezultatów swojej pracy.

Szkolenie psów – kiedy zacząć?

Zgodnie z powszechnie przyjętą teorią, szkolenie psa powinno rozpocząć się po ukończeniu przez niego ok. 2 miesięcy. To właśnie wtedy szczeniak rozwija bowiem swoją zdolność do koncentracji, dzięki czemu nauka podstawowych komend i sztuczek zaczyna przynosić oczekiwane rezultaty. Nie oznacza to jednak, że starsze psy nie są w stanie opanować nowych umiejętności. Wystarczy bowiem nieco cierpliwości i konsekwencji w działaniu, by dorosły pupil zrozumiał, czego od niego oczekujesz. Co więcej, trening zalecany jest w każdym wieku, gdyż to właśnie on pozwala utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Nie mam tu jednak na myśli wyłącznie sztuczek, stanowiących zaledwie niewielką część psiego treningu. Niezwykle istotne będzie bowiem również opanowanie przez czworonoga prawidłowych nawyków, wpływających pozytywnie na jego zachowanie.

Profesjonalne zkolenie psów Gdańsk

Jak przygotować się do szkolenia czworonoga?

Zanim jednak przystąpisz do szkolenia swojego psa, warto samemu odpowiednio przygotować się do takiego wyzwania. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jaki czynnik będzie stanowił dla Twojego pupila największą motywację do działania. Na ogół jest to:

  • ulubiony smakołyk,
  • chwila zabawy z właścicielem,
  • głaskanie i pieszczoty.

Nie oznacza to jednak, że Twój pies na pierwszym miejscu nie może postawić np. zabawy z ulubioną zabawką czy też odkrywania nowych zapachów, co z kolei pozwala na wprowadzenie do jego treningu elementów, związanych z tropieniem. Tylko wnikliwa obserwacja czworonoga pozwoli efektywnie zmotywować go w trakcie ćwiczeń. Najważniejszy motywator może jednak zmieniać się wraz z biegiem czasu. Dlatego też niezwykle istotne będzie jego dostosowanie do wieku psa, zwłaszcza gdy trening rozpoczyna się w nieco późniejszym okresie.

W jaki sposób przekonać psa do treningu?

Wiesz już, jak zmotywować pupila do ćwiczeń, pora więc pokazać mu, jakie korzyści przyniesie wykonywanie Twoich poleceń. Ten etap to potężna lekcja cierpliwości nie tylko dla czworonoga, ale również i dla jego właściciela. Ten pierwszy zrobi bowiem wszystko, by – jak najłatwiejszą drogą – osiągnąć swój cel, w postaci smakołyku czy pieszczot, drugi z kolei musi pokazać, że tylko ściśle określone zachowanie zostanie nagrodzone. Taką pracę należy rozpocząć od najłatwiejszych komend, by sukcesywnie zwiększać ich trudność. Idealnymi warunkami na początek będzie zacisze domu czy mieszkania. To właśnie tutaj starsze psy, które mają już wypracowane pewne nawyki, będą czuły się najbardziej komfortowo. Z biegiem czasu możesz jednak rozszerzać trening również na spacery, pozwalające wykorzystać nabyte umiejętności w zupełnie nowym otoczeniu.

Psi behawiorysta Gdańsk

Jakie zasady obowiązują w trakcie szkolenia?

Jak często podkreślam, nie istnieją uniwersalne zasady, które przynosiłyby takie same efekty u wszystkich psów. Czworonogi – podobnie jak ludzie – różnią się bowiem pod wieloma względami, a każdy z nich potrzebuje indywidualnego podejścia do treningu. Aby jednak osiągnąć swój cel, warto wprowadzić w życie kilka istotnych reguł. Przede wszystkim będą one sprowadzać się do:

  • regularnych ćwiczeń, niezależnie od tego, czy masz do czynienia ze szczeniakiem, czy z dorosłym psem,
  • jasnego przekazu, zrozumiałego dla psa, który smycz powinien kojarzyć ze spacerem, saszetkę ze smakołykami, a poprawne wykonanie polecenia ze stosowną nagrodą,
  • wyraźnego zaakcentowania końca treningu, dzięki czemu pies będzie wiedział, że przyszła pora na odpoczynek.

Co istotne, starsze psy mogą potrzebować dłuższej przerwy na regenerację sił po ćwiczeniach oraz nieco więcej czasu na opanowanie kolejnych sztuczek czy nawyków, co warto wziąć pod uwagę, nie zrażając się przy tym początkowymi niepowodzeniami.

Lider czy partner?

Najlepszy nawet behawiorysta niewiele zdziała, jeśli właściciel czworonoga nie będzie ćwiczył z nim regularnie, budując przy tym odpowiednią relację. I nie mam tutaj na myśli – wynikającej z różnego rodzaju stereotypów – postawy dominacji nad psem. Musisz wiedzieć bowiem, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest relacja, oparta na konsekwentnym i wymagającym partnerstwie. To z kolei rodzi konieczność zdobycia przez właściciela odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale również i wypracowania cierpliwości oraz wiary w to, że pies – również ten nieco starszy – opanuje oczekiwane komendy, nawet jeśli będzie on potrzebował do tego nieco więcej czasu, niż typowy szczeniak.

Chcesz rozpocząć szkolenie swojego psa,
ale nie wiesz, czy to odpowiedni moment?

Każdy wiek jest dobry, by nauczyć pupila nowych umiejętności!
Umów się na profesjonalne szkolenie psa i zadbaj o jego rozwój.

Szkolenie psów Gdańsk – ☎ 504 244 429

Jedna odpowiedź do “Czy psy można szkolić w każdym wieku?”

  1. Świetny artykuł! Zgadzam się, że szkolenie psa to nie tylko nauka sztuczek, ale przede wszystkim budowanie zdrowych nawyków i więzi z pupilem. Cieszę się, że poruszono temat treningu psów w każdym wieku – to świetna motywacja, by nie rezygnować z nauki nawet u starszych czworonogów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *