Podróż z psem może być idealnym sposobem na spędzenie czasu z pupilem i wynagrodzenie mu tych wszystkich chwil, kiedy byliśmy zajęci pracą i innymi obowiązkami. Wiele osób nie wyobraża sobie wręcz wyjazdu bez ukochanego zwierzaka, z kolei inni obawiają się, że organizacja takiej podróży może ich przerosnąć. Dla tych wszystkich, którzy nie do końca wiedzą, jak przygotować się do wyjazdu z czworonogiem, przygotowaliśmy dziś krótki poradnik ułatwiający spakowanie się przed podróżą oraz jej zaplanowanie w formie odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.
Jakie elementy psiej apteczki zabrać ze sobą w podróż?
Apteczka dla psa, jak wskazuje psi behawiorysta to niezbędny element wyposażenia każdej podróży. Oczywistym wydaje się, że w przypadku, gdy nasz pupil przyjmuje jakieś stałe leki, musimy je zabrać ze sobą. Jednak czy jest to jedyny element psiej apteczki, który powinniśmy zapakować do walizki? Dobrym pomysłem jest zabranie dodatkowej ochrony przeciw kleszczom, o ile nie posiadamy takiego rozwiązania w formie długofalowej. W przypadku zwierząt cierpiących na chorobę lokomocyjną lub źle znoszących jazdę autem niezbędne będą również preparaty przeciwwymiotne czy leki uspokajające. Warto przy tym pamiętać, że środki uspokajające należy podawać psu już na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Nie należy również zapominać o spakowaniu psiej książeczki zdrowia, która może pomóc nam potwierdzić aktualność wszelkich niezbędnych szczepień.
Jak zapewnić psu bezpieczeństwo i komfort podróży?
Istotnym aspektem każdej podróży jest zapewnienie czworonogowi stałego dostępu do miski z wodą. W przypadku, gdy nie ma możliwości na przyczepienie jej do transportera, konieczne będą częste postoje w celu napojenia zwierzęcia. W trakcie odpoczynku przydatna może okazać się również długa smycz oraz adresówka przyczepiona do obroży. W niektórych miejscach wymagane jest również posiadanie kagańca. Ciekawym rozwiązaniem zapewniającym psu maksimum bezpieczeństwa jest nadajnik GPS umieszczony w obroży. Z kolei, jeśli planujesz wyjazd nad wodę, powinno się zabrać kapok dla psa.
Jeśli chodzi o wyżywienie zwierzęcia, warto zabrać większą ilość karmy, tak by nie zabrakło jej na wyjeździe. Może się, bowiem okazać, że w danym miejscu ulubione jedzenie czworonoga nie będzie dostępne, a podanie mu pierwszej zauważonej w sklepie karmy może spowodować niestrawność. Wybierając się w dłuższą podróż, należy mieć ze sobą również psi szampon oraz szczotkę niezbędną po kąpieli w brudnym jeziorze lub tarzaniu się w błocie. Niezbędne dla zapewnienia psu komfortu i poczucia bezpieczeństwa może również okazać się zabranie ulubionej zabawki lub kocyka.
Jak podróżować środkami transportu publicznego i komu potrzebny jest psi paszport?
Psi paszport to dokument wymagany do przekroczenia granicy innego państwa. Koszt jego wydania to 100 zł, jednak należy pamiętać, że zwierzę musi być najpierw zaczipowane. Dokument ten jest ważny bezterminowo, ale wymaga aktualizacji po leczeniu pasożytniczym lub przeprowadzeniu kolejnej serii szczepień.
Wybierając się w lot z psem, należy również skontaktować się z przewoźnikiem, czy dopuszcza on podróżowanie z pupilem, ponieważ niektóre linie lotnicze na to nie zezwalają. Podobnie rzecz ma się z pociągami oraz promami międzynarodowymi. Z kolei podróżując autem, należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi bezpiecznego przewożenia pupila. Dopuszczone jest, by zwierzę było przewożone autem jedynie w odpowiednim transporterze, przypięte pasami bezpieczeństwa lub na macie.
Twój pupil nie lubi podróży?
Skontaktuj się ze mną, dzwoniąc pod numer: ☎ 504 244 429, a ja pomogę mu wypracować nowe nawyki podczas konsultacji behawioralnych.
Czym kierować się wybierając miejsce noclegowe?
Pierwszym aspektem, który należy sprawdzić wybierając miejsce noclegowe jest to, czy obiekt akceptuje obecność zwierząt. Dobrze też, jeśli miejsce to będzie wyposażone w windę ułatwiającą przemieszczanie się z pupilem. W przypadku, gdy pies często wykazuje lęk, wybieraj miejsca oddalone od centrum i dzielnic imprezowych.
Psy to zwierzęta terytorialne, dlatego od razu po przyjeździe, warto poświęcić odrobinę czasu, by zapoznać zwierzę z nowym miejscem. W ten sposób pozwolimy mu się poczuć bezpiecznie. Udając się na wakacje z czworonogiem, warto również wybierać miejsca, w których znajdziemy plaże i parki dla psów oraz inne miejsca, w których zwierzę będzie mogło wybiegać się i wyszaleć. W przypadku kontaktów z innymi psami szczególną uwagę zwracamy na bezdomne kundelki, które mogą być nosicielami groźnych chorób.
Podróż z psem wydaje się być nie lada wyzwaniem, jednak odpowiednie podejście i przygotowanie na pewno oszczędzi nam kłopotów w trakcie wyjazdu i sprawi, że będzie to wspaniały czas relaksu dla nas i dla naszego ukochanego pupila.
Odwiedź mojego Facebooka i sprawdź relację z podróży oraz wskazówki, które właściciele Bruna dają innym opiekunom planującym podróż z psem pociągiem.
Mój piesek nie przepada za podróżami samochodowymi. Niestety ze względu na pracę jestem zmuszona stosunkowo często zmieniać miejsce zamieszkania, przez co Polly bardzo stresuje się w transporcie. Ile konsultacji behawiorystycznych zajmuje oswojenie psa z podróżami? Oczywiście pytam o orientacyjną liczbę spotkań, bo jestem świadoma, że pewnie to kwestia indywidualna.