Szkolenie psa wymaga od opiekuna sporej cierpliwości oraz odpowiedniego przygotowania, które pozwoli uniknąć błędów wychowawczych i usprawni cały proces. Przed rozpoczęciem treningów warto dokładnie zapoznać się z zasadami, których należy przestrzegać oraz wskazówkami ułatwiającymi szkolenie nawet najbardziej krnąbrnego czworonoga.
Pozytywne metody przede wszystkim!
Podstawową zasadą, którą powinien kierować się w trakcie szkolenia każdy psi właściciel, jest stosowanie metod pozytywnego wzmacniania. Polegają one na nagradzaniu zwierzęcia za zachowania pożądane oraz motywowaniu do wykonania danego zadania. W żaden sposób nie należy wywoływać strachu poprzez krzyk, uderzanie czy używanie obroży elektrycznych. Oczywiście istnieją również dopuszczalne metody karania ujemnego, czyli odbieranie psu przyjemności, którą odczuwa podczas konkretnego zachowania i równoczesne zniechęcenie go do takiego zachowania. Przykładem może być wyprowadzenie psa za bramkę w sytuacji, gdy skacze na przybyłych gości. Innym sposobem może być ignorowanie zwierzęcia, co sprawia, że pies nie ma korzyści z postępowania w dany sposób.
5 najistotniejszych zasad szkolenia psów
1. Im wcześniej, tym lepiej?
Trening z psem można rozpocząć po ukończeniu przez zwierzę 8 tygodnia życia. Badania naukowe dowodzą, że szczeniak, który ukończy 49 dni, czyli 7 tygodni jest już w stanie uczyć się w taki sam sposób, jak dorosły osobnik. Uczenie szczeniąt pozytywnych nawyków pozwala ustrzec je przed przyswajaniem niepożądanych zachowań, ale też jest doskonałą płaszczyzną komunikacji między psem a opiekunem.
Treningi powinny być dopasowane do możliwości wiekowej psa, szczeniaki szybko się nudzą, więc sesje treningowe powinny być krótkie, z małą ilością powtórek i przeplatane przerwami na zabawę czy swobodną eksplorację.
Psy uczą się całe życie, nauka nowych zachowań czy wykonywanie ulubionych nauczonych już komend nie jest zamknięta również dla psich seniorów! Wręcz przeciwnie – chroni przed demencją starczą, starszy pies nie musi wcale całymi dniami spać, chyba, ze stan zdrowia nie pozwala mu spędzać inaczej czasu. Oczywiście tu również zwracamy baczną uwagę na dobrostan psa.
Dla tych, których interesują aktywne i profesjonalne spacery z psami, połączone z indywidualnym treningiem, zapraszam na stronę https://www.uwierzwpsa.pl/kontakt/, gdzie znajdują się dane kontaktowe do psiego behawiorysty.
2. Odpowiednia gratyfikacja
Metody oparte na nagradzaniu psa wymagają ustalenia tego, co najbardziej ucieszy zwierzę. Dla jednego pupila nagrodą będzie ulubiony przysmak treningowy, inny pies będzie preferował zabawki do aportowania lub przeciągania, a jeszcze inny zrobi wszystko dla przytulania i pieszczot. Przed rozpoczęciem treningu należy sprawdzić, co będzie najlepszą pozytywną motywacją dla naszego psa i zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety ułatwiające szkolenie. Nigdy nie powinno zabraknąć pochwały słownej, to absolutne „must have”.
3. Odpowiednia motywacja
Kolejnym filarem dobrego szkolenia jest odpowiednie motywowanie pupila do wykonania zadania, inaczej szkolenie może nie przynieść żadnego efektu. Warto skupić się na tym, co najlepiej zachęci naszego czworonoga do treningu.
Unikamy wywierania na psach jakichkolwiek presji, pies powinien chcieć z nami trenować, a nie być do tego przymuszonym. Trening ma sprawiać psu radość, budować więź z opiekunem opartą na zrozumieniu i zaufaniu.
Trening powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby pies i opiekun nie czuli frustracji.
4. Stopniowanie elementu rozpraszania
Istotnym elementem szkolenia psa jest również odpowiedni dobór miejsca do rozpoczęcia treningów. Lokalizacja nie powinna charakteryzować się zbyt wieloma rozpraszaczami, takimi jak inne zwierzęta czy duża liczba ludzi. Z upływem czasu warto zmieniać lokalizacje, w których będą pojawiać się już czynniki rozpraszające. W zaawansowanych etapach szkolenia ćwiczenia powinny odbywać się w miejscach uczęszczanych przez innych np. chodnik, przystanek autobusowy czy park.
5. Stopniowanie trudności treningu
Ostatnią z zasad dobrego szkolenia jest stopniowanie trudności ćwiczeń. Zawsze należy zaczynać od zadań prostych i przyjemnych, które nie będą zniechęcać naszego czworonożnego przyjaciela. Wśród pierwszych zadań treningowych możemy wymienić skupianie uwagi, przywoływanie czy reagowanie na imię.
Z czasem przechodzimy do trudniejszych ćwiczeń.
Zawsze zwracamy uwagę na samopoczucie psa, bywa, że pies ma gorszy dzień, gorzej się czuje. Lepiej wtedy odpuścić mu trening albo zrobić jakieś proste, sprawiającej psu radość ćwiczenia.
Szkolenie psa to trudne wyzwanie. Zwierzak powinien umieć zachować dyscyplinę, a właściciel wykazać się sporą cierpliwością. Jednocześnie rzeczywiście trzeba czasami umieć odpuścić trening, kiedy widzimy, że pies się gorzej czuje.