Psy, podobnie jak dzieci wykazują ogromną potrzebę oraz chęć zabawy. Co ważne, uczucie to zostaje z czworonogiem do końca jego życia i nie kończy się jedynie wraz z przejściem w okres dorastania. Gonienie przedmiotów, aportowanie, czy tarmoszenie szarpaka to tylko niektóre z form psiej zabawy. Dlaczego jest ona tak ważnym elementem życia naszego pupila i jakie korzyści płyną z tego rodzaju aktywności?
Potrzeba zabawy, a modyfikacje genetyczne
Większość z nas wie, że pies pochodzi od wilka, czyli dzikiego zwierzęcia, które nie wykazuje ufności względem ludzi i ma silnie rozwinięty instynkt przetrwania. Udomowienie psa było procesem stosunkowo długotrwałym, jednak na przestrzeni tych kilkudziesięciu tysięcy lat zwierzę to przeszło tyle modyfikacji genetycznych oraz zmian uwarunkowanych genetycznie wzorców zachowań, że trudno jest je porównywać z obecnym wilkiem.
Jednym z głównych efektów procesu udomowienia jest neotenia, czyli znaczne opóźnienie procesów dojrzewania, a co za tym idzie zachowania niektórych cech dziecięcych w wieku dojrzałym. Dodatkowo dzisiejsze psy nie odczuwają już tak znaczącego strachu i nie wykazują chęci ucieczki na widok człowieka. Badania wykazały nawet, że bliskie towarzystwo człowieka wpływa na zmniejszenie odczuwania stresu oraz obniżenie stężenia kortyzolu w psim organizmie. Zatem wspólna zabawa to jeden z lepszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z czworonogiem.
Jak wygląda psie zaproszenie do zabawy?
Psy to zwierzęta niezwykle społeczne i inteligentne, dlatego każdy właściciel tego czworonoga jest w stanie zaobserwować u niego pewne zachowania mające świadczyć o zaproszeniu do wspólnej zabawy. Jednym z nich jest charakterystyczny ukłon, czyli pozycja z lekko ugiętymi nogami oraz zgiętymi łapami przednimi i pochylona głową do ziemi. Również w trakcie zabawy widać w zachowaniu psa pewne oznaki zadowolenia i szczęścia. Jego ciało jest rozluźnione, ogon swobodnie się porusza, a pysk psa otwarty jest szeroko w pozycji „uśmiechu.” Oczywiście warto dokładnie obserwować psa i nie przekładać każdego „ukłonu” na zaproszenie do zabawy. W niektórych przypadkach taka pozycja wraz z usztywnionym ciałem ma za zadanie okazanie siły innemu psu i jest pewnego rodzaju groźbą i próbą „przestawienia” innego osobnika.
Rodzaje zabaw
Rodzaje zabaw, jakie spotykamy u psów, można podzielić na trzy grupy:
- Zabawy lokomotoryczne, czyli wszelkie czynności ruchowe. Będzie to zatem bieganie, ganianie, podskakiwanie, zapasy, popychanie oraz gryzienie.
- Manipulowanie przedmiotem, czyli noszenie w pysku zabawek, patyków i innych przedmiotów, a następnie ich podrzucanie, gryzienie, rozszarpywanie, czy wyrywanie sobie nawzajem.
- Zabawy społeczne, które można zaobserwować w grupie minimum 2 osobników. W trakcie takiej zabawy psy mogą powielać elementy z poprzednich grup, takich jak ganianie czy wyrywanie sobie przedmiotu.
Najistotniejsze funkcje zabawy w życiu psa
Psia zabawa to podobnie jak w przypadku dzieci, nie tylko bezrefleksyjna forma spędzenia wolnego czasu. Jest to aktywność, która niesie ze sobą szereg korzyści dla zdrowia i psychiki zwierzęcia. Wśród najistotniejszych funkcji zabawy wyróżniamy:
- POZYTYWNY WPŁYW NA ROZWÓJ FIZYCZNY PSA – zwierzę w trakcie zabawy ma szanse na ćwiczenie takich umiejętności jak walka oraz ucieczka w sytuacji zagrożenia. To dla psa również swego rodzaju trening kondycyjny, który sprzyja rozwijaniu sprawności fizycznej zwierzęcia. Jest to szczególnie ważne w przypadku szczeniąt, które poprzez zabawę przygotowują swój układ ruchu do działania w późniejszych, realnych sytuacjach.
- MOŻLIWOŚĆ FORMOWANIA WIĘZI SPOŁECZNYCH – zabawa umożliwia psu budowanie kompetencji społecznych względem członków swojego gatunku, jak i innych. Dzięki tej aktywności pies uczy się, w jaki sposób reagować w różnych sytuacjach względem ludzi oraz innych zwierząt.
- ODDZIAŁYWANIE NA WZROST ZDOLNOŚCI POZNAWCZYCH – zabawa to aktywność, która urozmaica warunki środowiskowe psa i pozwala mu uzyskać zdecydowanie więcej bodźców rozwijających jego układ neurologiczny. Neurony oraz synapsy w mózgu zwierzęcia zaczynają pracować szybciej, co prowadzi do rozwoju zdolności poznawczych. Co więcej, u czworonoga, który nie doświadczył odpowiedniej ilości zabawy od pierwszych dni swojego życia, może dojść do nieprawidłowego rozwoju mechanizmów adaptacyjnych, a nawet zaburzeń i stanów patologicznych.
Nie da się zaprzeczyć, że zabawa ma dla psa niebagatelne znaczenie, i to już od pierwszych dni jego życia. Pozwala ona na harmonijny rozwój sfery fizycznej i psychicznej zwierzęcia, uczy prawidłowych zachowań i pozwala mu stworzyć więź ze swoim opiekunem. Zatem warto poświęcić te kilka chwil dziennie na zabawę ze swoim ukochanym czworonogiem, by umożliwić mu prawidłowy rozwój i dać szczęśliwe życie. Warto też umożliwić pupilom spotkania i zabawę z innymi psami, ale tu należy być ostrożnym i pamiętać, że psy, które się widzą po raz pierwszy, tak jak i ludzie, rzadko się ze sobą bawią, ale raczej demontują, kto jest kim w tym układzie, a opiekunowie mogą to zupełnie mylnie interpretować.
Masz dodatkowe pytania? A może chciałbyś, abym odwiedziła Twojego pupila i przedstawiła Ci propozycję zabaw? Zapraszam do kontaktu!