Kiedy można zacząć szkolić szczeniaka?

Psy to niezwykle inteligentne zwierzęta, które towarzyszą ludziom od wieków. Są naszymi przyjaciółmi, strażnikami oraz pomocnikami, a odpowiednio wyszkolone mogą pełnić wyjątkowo odpowiedzialne funkcje, takie jak przewodnik lub asystent osoby niepełnosprawnej. Jednak nic nie dzieje się samo, a wyszkolenie psa to ciężka praca, która powinna zacząć się już wtedy, gdy nasz czworonożny przyjaciel jest szczeniakiem. Kiedy można zacząć szkolić szczeniaka? Od czego zacząć trening?

Jak wyszkolić szczeniaka od podstaw?

Kiedy można wdrożyć szkolenie szczeniaka?

Zdecydowana większość osób decydujących się na zakup lub adopcję psa poszukuje odpowiedzi na pytanie „kiedy rozpocząć trening szczeniaka?” W rzeczywistości zwierzęta te są tak inteligentne, że szkolenie można rozpocząć w każdym wieku. Co ciekawe, już 4-tygodniowy szczeniak jest w stanie nauczyć się reagować na swoje imię, dlatego uważa się, że na naukę odpowiedniego zachowania nigdy nie jest za wcześnie.

Warto również dodać, że według badań pies, który ukończył 7 tygodni, jest w stanie przyswajać umiejętności równie szybko, co dorosły osobnik. Szczenięta, które rozpoczęły szkolenie w pierwszych tygodniach życia, mają również zdecydowanie mniej problemów natury behawioralnej, niż czworonogi poddane tresurze w wieku dorosłym.

Nie należy zapominać również o tym, że szkolenie to nie tylko nauka sztuczek i komend, a przede wszystkim wykształcenie u psa prawidłowych nawyków, dlatego im wcześniej rozpoczniemy trening, tym mniejsza istnieje szansa, że szczeniak podłapie i utrwali sobie niewłaściwe zachowania. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie elementów szkolenia już na drugi dzień po przywiezieniu zwierzęcia do domu.

Od czego zacząć szkolenie szczeniaka?

Szkolenie szczeniaka to poważna lekcja cierpliwości, zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela. Początkowo zwierzę będzie próbowało wszelkich sposobów, by osiągnąć swój cel, np. będzie ciągnąć smycz, piszczeć czy warczeć. Z tego powodu trening warto zacząć od pokazania szczeniakowi, że poprzez właściwe zachowanie może osiągnąć pewne korzyści.

Jakie sztuczki i komendy powinien umieć szczeniak?

Nigdy nie krzycz też na psa, ani nie staraj się na siłę ciągnąć go w wybraną stronę. Nauka poleceń powinna zacząć się od podstawowych komend, takich jak siad, zostaw oraz zostań. Nigdy nie powinno się rzucać psa „na głęboką wodę” i wymagać od niego przyswojenia skomplikowanych sztuczek na początku przygody z treningiem. Istotna jest tu również regularność i konsekwencja, a także osiągniecie pełnego skupienia u psa. Dopiero w kolejnych etapach szkolenia dodajemy pewne rozpraszacze oraz przenosimy naukę na wyższy, znacznie trudniejszy poziom.

Co powinien umieć 3-miesięczny szczeniak?

Najczęściej szczeniak trafia do nowego domu w wieku 8 tygodni. Jest to okres, w którym zwierzę jest już na tyle gotowe, by móc opuścić matkę i bez większych przeszkód rozpocząć życie w nowym otoczeniu. Należy jednak pamiętać, że wciąż jest to szczenię, które w pierwszych dniach rozłąki z matką i rodzeństwem może cierpieć i wykazywać oznaki niepokoju.

Okres 3 miesiąca życia czworonoga to czas, w którym pies powinien już reagować na swoje imię i przychodzić do nas, gdy go zawołamy. Szczeniak w tym wieku raczej nie usiłuje również oddalać się bez prób nawiązania kontaktu. Swojego właściciela uważa także za największy autorytet, dlatego bardzo szybko reaguje na jego komendy. 3-miesięczny szczeniak powinien również reagować i powoli przyswajać sobie te najprostsze komendy, takie jak siad oraz leżeć.

Ile trwa szkolenie szczeniaka u profesjonalisty?

Ile kosztuje szkolenie psa szczeniaka?

Nauczenie szczeniaka podstawowych komend i zasad zachowania w większości przypadków nie wymaga profesjonalnego wsparcia, a jedynie regularnego treningu w zaciszu domowym. Jednak w przypadku braków postępów oraz trudności warto skonsultować się z behawiorystą, który nakieruje nas na właściwą drogę i pokaże ćwiczenia, które powinny sprawdzić się w przypadku psów lękliwych i agresywnych.

W przypadku moich usług szkoleń w Gdańsku cennik przedstawia się następująco:

  • pierwsza pełna konsultacja behawioralna – 200 zł
  • każda kolejna konsultacja – 150 zł
  • spacer z elementami treningu – 120 zł.

Uważasz, że to idealny moment, by rozpocząć szkolenie swojego szczeniaka?

Umów się na szkolenie psa w Gdańsku — zapraszamy do Uwierz w psa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *